Wersja z 2019–02–09

Klasyfikacja istot żywych

Część poprzednia Spis treści Część następna

klasyfikacja Biota (2017)
domena poddomena nadkrólestwo królestwo zakres
Archaea Eury­archaeo­ta Archaeo­globi
Halo­bacteria
Methano­bacteria
Methano­cocci
Methano­microbia
Methano­pyri
Thermo­cocci (= Proto­archaea)
Thermo­plasmata (np. Thermo­plasma, Picrophilus)
DPANN Diapherotrites
Parv­archaeo­ta
Micr­archaeo­ta
Woese­archaeo­ta
Pace­archaeo­ta
Aenigm­archaeo­ta
Nano­archaeo­ta
Nano­halo­archaeo­ta
Altiarcheota
Proteoarcheota TACK Kor­archaeo­ta = Xen­archaeo­ta
Cren­archaeo­ta (np. Sulfolobus)
Aig­archaeo­ta (tylko Caldi­archaeum)
Geo­archaeo­ta
Thaum­archaeo­ta (np. Cen­archaeum)
Bathy­archaeo­ta
Asgard Loki­archaeo­ta
Odin­archaeo­ta
Thor­archaeo­ta
Heimdall­archaeo­ta
Bacteria Bacteria Negi­bacteria Terra­bacteria (= Glido­bacteria) Eo­bacteria Hado­bacteria (np. Deino­coccus, Thermus)
Chloroflexi (w tym zielone bakterie bezsiarkowe, np. Chloroflexus, Herpeto­siphon, tu także Thermomicrobia, np. Thermomicrobium)
  Thermodesulfo­bacteria
Aquificae (np. Desulfuro­bacterium, Aquifex)
Thermotogae
Cyano­bacteria – sinice (np. Nostoc, Oscillatoria, Pro­chloron)
Proteo­bacteria Proteo­bacteria Alpha­proteo­bacteria (np. Brucella, Rhizobium, Agro­bacterium, Caulo­bacter, Rickettsia, Wolbachia, protomitochondrium, także Rhodo­spirillum i in. purpurowe bakterie bezsiarkowe),
Beta­proteo­bacteria (np. Bordetella, Ralstonia, Neisseria, Nitroso­monas),
Gamma­proteo­bacteria (np. Escherichia, Klebsiella, Shigella, Salmonella, Yersinia, Buchnera, Haemophilus, Vibrio, Pseudo­monas, Thiothrix, Beggiatoa, Chromatia – purpurowe bakterie siarkowe),
Delta­proteo­bacteria (np. Desulfovibrio, Geo­bacter, Bdellovibrio),
Epsilon­proteo­bacteria (np. Helico­bacter, Campylo­bacter, Wolinella, Nautilia),
Zeta­proteo­bacteria (tylko Mariprofundus),
Oligo­flexia (tylko Oligo­flexus),
Acidithiobacillia
(tylko Acidithiobacillus i Thermithiobacillus)
BV4 Spiro­chaetes Spiro­chaetes (np. Lepto­spira, Borrelia, Trepo­nema)
Sphingo­bacteria Chlorobi – zielone bakterie siarkowe
Caldithriches
Bactero­idetes (np. Bacteroides, Flavo­bacterium, Sphingo­bacterium)
Cloacimonetes
Fibro­bacteres
Gemmati­monadates
Ignavi­bacteriae
Latesci­bacteria
Marinimicrobia
Zixi­bacteria
Plancto­bacteria Chlamydiae
Lenti­sphaerae
Omnitrophica
Plancto­mycetes (np. Gemmata)
Pori­bacteria
Verrucomicrobia
  Acido­bacteria
Armati­monadetes
Caldiserica
Chrysiogenetes
Deferri­bacteres
Dictyo­glomi
Elusimicrobia
Fuso­bacteria
Nitro­spirae
Syn­ergistetes
Posi­bacteria Firmicutes Bacilli,
Clostridia,
Erysipelotrychia,
Thermo­litho­bacteria,
Negativicutes
Tenericutes Mollicutes (np. Myco­plasma)
Actino­bacteria Actino­mycetidae,
Acidimicrobiidae
Corio­bacteriidae
Nitriliruptoridae
Rubro­bacteridae
Para­karyota tylko Para­karyon
Eu­karyota Excavata Excavata Podiata Meta­monada An­aero­monada,
Tricho­zoa (Fornicata + Para­basalia)
Malawi­monadea
Discoba Eugleno­zoa Diplo­nemea,
Kineto­plastea
(np. Trypano­soma),
Euglenoidea,
Symbiontida
(tylko Calkinsia),
Postgaardea (np. Postgaardia)
Percolo­zoa (np. Acrasis, Percolo­monas, Stephano­pogon)
Tsukubea
Jakobea
Dia­phoretickes   Archae­plastida Glauco­phyta Glauco­phyta
Rhodo­phyta Rhodo­phyta
Viridi­plantae Chloro­phyta,
Strepto­phyta (Charo­phyta, Embryo­phyta)
Cryptista Cryptista Corbi­helia Endo­helea (np. Helio­morpha),
Pico­monadea (np. Pico­monas),
Telo­nemea (np. Telo­nema)
Cryptista s.str. Palpitea (Palpito­monas),
Leuco­cryptea (np. Katha­blepharis),
Gonio­monadea (Gonio­monas),
Crypto­monadea (np. Crypto­monas)
  Haptista Haptista Centro­helio­zoa
Hapto­phyta Rappe­phyceae,
Pavlovo­phyceae,
Prymnesio­phyceae
SAR (= Harosa) Rhizaria Cerco­zoa Filosa:
Skio­monadea,
Chlor­arachnea,
Spongo­monadea,
Metro­monadea,
Sarco­monadea (= Cerco­monadea),
Glisso­monadida,
Thecofilosea (Tectofilosida, + Cryo­monadida, + Hemi­mastigida = Spiro­nemida),
Imbricatea (= Silico­filosea),
Phaeo­darea,
Ebriidea,
Grano­filosea
Endo­myxa (= Reticulo­sa):
Proteo­myxidea (Reticulo­sida, Aconchulinida = Vampyrellida, Pseudo­sporida),
Phyto­myxea (Phago­myxida, Plasmodio­phorida),
Asceto­sporea (Claustro­sporida, Mikrocytida, Para­diniida, Para­myxida, Haplo­sporida),
Gromiidea
Retaria Foramini­fera – otwornice
Radiolaria – promienice (Poly­cystinea, Acantharea, Sticholonchea = Taxo­podida)
inc. sed. Rabdio­phrys, Pinacio­phora, Pompholyxo­phrys
Halvaria Stramenopiles (= Hetero­konta) Ochro­phyta Phaeista:
Dictyo­cho­phyceae (= Actino­chryso­phyceae = Silico­flagellatae),
Pinguio­phyceae,
Eu­stigmato­phyceae,
Pelago­phyceae,
Pico­phagea,
Syn­chromo­phyceae,
Chryso­phyceae
– złotowiciowce (w tym Parmo­phyceae),
Raphido­phyceae (= Chloro­monadina) – rafidofity,
Phaeo­phyta – brunatnice,
Chrysomero­phyceae,
Phaeo­thamnio­phyceae,
Xantho­phyta
– różnowiciowce,
Syn­uro­phyceae
   Khakista:
Bolido­phyceae,
Bacillario­phyta
– okrzemki
Pseudo­fungi Bigyro­monadea (= Developayellales),
Hypho­chytrea
– przodorzęskowce,
Oo­mycetes – lęgniowce (= Perono­sporo­mycetes)
Bi­gyra Bicosoecea
Sagenista (Eo­gyrea, Labyrinthulida)
Placido­zoa (Placididea, Nano­monadea, Opalinata, Opalo­monadea)
Blasto­cystae
Pirsoniales
Platy­sulca
Protero­monadina
Alveolata   Acavo­monadia
  Cilio­phora – orzęski
  Colpo­nemidia
Myzo­zoa Api­complexa Aconoidasida (= Hemato­zoa)
Conoidasida (­coccidia, Gregarinia)
Dino­flagellata – bruzdnice
Chromerida
Perkinso­zoa
Colpodellida
Myzo­monadea (tylko Voro­monas)
  Incertae sedis Kamera lens (→ Ochro­phyta?)
Podiata Varisulca Varisulca Sulco­zoa Hilo­monadea (np. Micronuclearia),
Diphyllatea (np. Collo­dictyon),
Glisso­discea (np. Ancyro­monas)
A­morphea Amoebo­zoa Amoebo­zoa Conosa:
Arch­amoebae,
Semiconosia (Stereo­myxida?, + Arto­discida, + Ram­amoebida, + Vari­podida, + Holo­mastiga, + Phalansterea, + Proto­sterea, + Myceto­zoa)
Lobosa:
Cutosea,
Discosea (Flabellinia, + Long­amoebia),
Tubulinea
Oba­zoa Breviatea Breviatea
Apuso­zoa Apuso­monadida
Opistho­konta Holo­mycota Cristi­discoidea Nucleariida
Fonticulida
  Opisto­sporidia Ap­helida
Crypto­mycota (= Rosellida)
Micro­sporidia
Fungi – grzyby Neo­calli­mastigo­mycota,
Chytridio­mycota
– skoczkowe,
Blasto­cladio­mycota,
Olpidio­mycota,
Entomophthoro­mycota,
Kickxello­mycota
(Zoo­pago­mycotina + Kickxello­mycotina),
Mucoro­mycota,
Glomero­mycota,
Entorrhizo­mycota,
Asco­mycota,
Basidio­mycota
Holo­zoa Tereto­sporea Corallo­chytrea
Meso­mycetozoea (Dermo­cystida + Ichthyophonida + Eccrinales )
Filo­zoa Filasterea Filasterea (Ministeria, Capsa­spora)
Apoiko­zoa Choano­flagellata
Animalia – zwierzęta wielokomórkowe


Część poprzednia Spis treści Część następna

Inne artykuły z dziedziny biologiiStrona główna witrynyKontynuuj