Wersja z 2019–02–09

Klasyfikacja istot żywych

Część poprzednia Spis treści

klasyfikacja Biota (2019)
domena poddomena nadkrólestwo królestwo zakres
Archaea Archaea Eury­archaeo­ta Archaeo­globi
Halo­bacteria
Methano­bacteria
Methano­cocci
Methano­microbia Methano­cellales
Methano­microbiales
Methano­sarcinales
Methano­pyri
Thermo­cocci Methano­fastidiosales
Thermo­coccales
Thermo­plasmata Methano­massilii­coccales
Thermo­plasmatales
Alti­archaeia
Thalasso­archaeia
Theion­archaeia
Methano­natron­archaeia
DPANN Diapherotrites (np. Iain­archaeum)
Parv­archaeo­ta (np. Micr­archaeum, Parv­archaeum)
Aenigm­archaeo­ta (np. Aenigm­archaeum)
Nano­halo­archaea (np. Nano­salina, Nano­salinarum, Haloredivivus)
Nano­archaeo­ta (np. Nano­archaeum, Nano­pusillaceae)
Woese­archaeo­ta
Proteoarcheota TACK   Cren­archaeo­ta Methano­methylia
Thermo­protei (Acidilobales, Desulfuro­coccales, Fervidi­coccales, Sulfolobales, Thermo­proteales)
Thaum­archaeo­ta Nitroso­sphaeria (Nitrosotaleales, Nitrosocaldales, Cenarcheales, Nitrosopumilales, Nitroso­sphaerales)
Kor­archaeo­ta (Kor­archaeum sp.)
Aig­archaeo­ta (Caldi­archaeum, Geotherm­archaeaceae)
Geo­archaeo­ta
Bathy­archaeo­ta
Asgard   Loki­archaeo­ta
Odin­archaeo­ta
Thor­archaeo­ta
Heimdall­archaeo­ta
Bacteria Bacteria Negi­bacteria (Gracilicutes) Terra­bacteria (= Glido­bacteria, BV1) Eo­bacteria Hado­bacteria (np. Deino­coccus, Thermus)
Chloroflexi (np. Chloroflexus, Herpeto­siphon, Thermomicrobium)
  Thermodesulfo­bacteria
Aquificae (np. Desulfuro­bacterium, Aquifex)
Thermotogae
Cyano­bacteria – sinice (np. Nostoc, Oscillatoria, Pro­chloron)
Proteo­bacteria (BV2) Alpha­proteo­bacteria (np. Brucella, Rhizobium, Agro­bacterium, Caulo­bacter, Rickettsia, Wolbachia, protomitochondrium, także Rhodo­spirillum i in. purpurowe bakterie bezsiarkowe)
Beta­proteo­bacteria (np. Bordetella, Ralstonia, Neisseria, Nitroso­monas)
Hydrogenophilalia  
Gamma­proteo­bacteria (np. Escherichia, Klebsiella, Shigella, Salmonella, Yersinia, Buchnera, Haemophilus, Vibrio, Pseudo­monas, Thiothrix, Beggiatoa, Chromatia – purpurowe bakterie siarkowe)
Acidithiobacillia (tylko Acidithiobacillus i Thermithiobacillus)
Delta­proteo­bacteria (np. Desulfovibrio, Geo­bacter, Bdellovibrio, Myxo­coccus)
Epsilon­proteo­bacteria (np. Helico­bacter, Campylo­bacter, Wolinella, Nautilia)
Zeta­proteo­bacteria (tylko Mariprofundus)
Oligo­flexia (tylko Oligo­flexus)
BV4 Spiro­chaetes Spiro­chaetes (np. Lepto­spira, Borrelia, Trepo­nema)
Sphingo­bacteria (FCB) Fibro­bacteres
Chlorobi – zielone bakterie siarkowe
Bactero­idetes (np. Bacteroides, Flavo­bacterium, Sphingo­bacterium)
Plancto­bacteria (PVC) Chlamydiae
Lenti­sphaerae
Omnitrophica (OP3)
Plancto­mycetes (np. Gemmata)
Pori­bacteria
Verrucomicrobia
  Acido­bacteria
Armati­monadetes
Caldiserica
Chrysiogenetes
Deferri­bacteres
Dictyo­glomi
Elusimicrobia
Fuso­bacteria
Gemmati­monadetes
Nitro­spirae
Syn­ergistetes
Posi­bacteria Firmicutes (BV3) Bacilli Bacilliales, Lactoba­ciliales, Aphragmo­bacteria (Erysipelo­trichia + Mollicutes (np. Myco­plasma))
Clostridia Clostridiales, Halan­aero­biales, Thermoan­aero­bacteriales, Natran­aero­biales, Negativicutes
Thermo­litho­bacteria  
Actino­bacteria (BV5) Actino­bacteria  
Acidimicrobiia  
Corio­bacteriia  
Nitriliruptoria  
Rubro­bacteria  
Eu­karyota Dia­phoretickes   Archae­plastida Archae­plastida Glauco­phyta Glauco­phyta
Rhodo­phyta Rhodo­phyta
Pico­zoa Pico­zoa
Viridi­plantae Chloro­phyta
Strepto­phyta Charo­phyta
Embryo­phyta
Chlorokybo­phyceae
Meso­stigmato­phyceae
Spirotaenia
Cryptista Cryptista Corbi­helia
Crypto­phyta
  A+H Alveidia (Ancora­cysta twista)
Haptista Centro­helio­zoa
Hapto­phyta
TSAR SAR Halvaria Alveolata Ciliates
Mio­zoa Acavo­monadia
Colpo­nemidia
Myzo­zoa
Stramenopiles (Hetero­konta) Ochro­phyta Phaeista Hypo­gyristea Pinguio­phyceae
Pelago­phyceae
Dictyo­cho­phyceae
Chrysista Chryso­phyceae
Eu­stigmato­phyceae
Phaeo­phyceae
Phaeo­thamnio­phyceae
Raphidio­phyceae
Syn­uro­phyceae
Xantho­phyceae
Khakista Bolido­phyta Bolido­phyceae
Bacillario­phyta Coscino­disco­phyceae
Bacillario­phyceae
Fragilario­phyceae
  Pseudo­fungi Perono­sporo­mycota (Oo­mycota)
Hypho­chytrea
Bigyro­monada Developea
Pirsonio­mycota
Opalo­zoa Placido­zoa Wobblata
Opalinata
Bicosoecea
Platy­sulcea Platy­sulcea
Sagenista Sagenista Labyrinthulea
Eo­gyrea
Rhizaria Filosa
Phyto­myxea
Retaria Ectoreta
Mari­myxia
Vampyrellidea
Telo­nemia Telo­nemia (Telo­nema sp., Latero­nema sp.)
Discoba Discoba Eo­louka Jakobea
Tsukubea
Disci­cristata Eugleno­zoa
Percolo­zoa
Louko­zoa Louko­zoa Ancyro­monadida
Malawi­monadea
Meta­monada An­aero­monada
Tricho­zoa
Hemi­mastigo­phora Hemi­mastigo­phora Spiro­nemidae
Podiata CRuMs CRuMs Collo­dictyonidae
Manta­monadidae
Rigifilida
A­morphea Amoebo­zoa Amoebo­zoa Conosa Arch­amoebae
Semiconosia
Lobosa Cutosea
Discosea
Tubulinea
Oba­zoa   Apuso­monadida Apuso­monadida
Breviatea Breviatea
Opistho­konta Holo­mycota Cristi­discoidea
Zoo­sporia Opistho­sporidia
Fungi
Holo­zoa   Ichthyo­sporea Ichthyo­sporea
  Pluriformea Pluriformea Sysso­monadea
Corallo­chytrea
Filo­zoa Filasterea
Choano­flagellates
Meta­zoa (Animalia)
inc.sed.   Para­karyon myojinensis


System Eu­karyota w skrócie



Według Adl et al. (2019) – Revisions to the Classification, Nomenclature, and Diversity of Eu­karyotes

klasyfikacja Eu­karyota (2019)
          królestwo   typ gromada rząd rodzina rodzaj l.r.
Dia­phoretickes inc.sed.                   Microhelliela 1
                  Ancora­cysta 1
            Rappe­phyceae       1
          Telo­nemia       Telo­nema 1
          Pico­zoa       Pico­monas 1
          Cryptista   Crypto­phyceae       21
      Palpito­monas
          Haptista Hapto­phyta   Pavlovales     80
Prymnesio­phyceae      
  Centroplast­helida Ptero­cystida     16
Pan­acantho­cystida    
Arche­plastida           Glauco­phyta         4
          Rhodo­phyta   Cyanidiales     850
Proteorhodo­phytina      
Eurhodo­phytina      
Chloro­plastida         Chloro­phyta Ulvo­phyceae       72000 gat.
Trebouxio­phyceae      
Chloro­phyceae      
Chloro­dendro­phyceae      
Pedino­phyceae      
Chloropico­phyceae      
Pico­cysto­phyceae      
  Pyrami­monadales    
Mamiello­phyceae      
      Nephroselmis
    Pycno­coccaceae  
Palmophyllo­phyceae      
(Strepto­phyta)               Chlorokybus
              Meso­stigma
        Klebsormidio­phyceae      
Phragmoplasto­phyta           Zyg­nemataceae  
      Coleo­chaeto­phyceae      
          Characeae  
Embryo­phyta  

*

         
Sar Stramenopiles         Bi­gyra Opalinata     49
Placidida    
Bicos­oecida    
        Sagenista Labyrinthulo­mycetes      
  Pseudo­phyllomitidae  
Gyrista         Developea     31
        Hypho­chytriales    
      Perono­sporo­mycetes       46
            Pirsonia 1
          Actino­phryidae    
    Ochro­phyta Chrysista Chryso­phyceae        
      Eu­stigmatales      
    Phaeo­phyceae        
    Raphido­phyceae        
      Schizo­cladia      
    Xantho­phyceae        
    Diatomista Bolido­phyceae        
    Diatomea        
Alveolata           Colpodellida     26
      Perkinsidae  
    Colpo­nemidia    
        Acavo­monas
        Oxy­rrhis
Dino­flagellata   Syn­diniales     300
  Nocti­lucales    
Dino­phyceae      
Api­complexa         ~350
inc.sed.   Agamo­coccidiorida      
inc.sed.   Proto­coccidiorida      
inc.sed. Aconoidasida        
inc.sed. Conoidasida        
Cilio­phora Karyorelictea       18
  Hetero­trichida     58
Spiro­trichea       139
Hypo­trichia     183
Armo­phorea       41
Lito­stomatea       263
Phyllo­pharyngea       263
Colpodea       73
Nasso­phorea       23
Plagyo­pylea       15
Oligo­hymeno­phorea       433
Rhizaria         Cerco­zoa   Cerco­monadida     >204
  Para­cerco­monadida    
  Glisso­monadida    
    Viridiraptoridae  
    Panso­monadidae  
    Sainouridae  
Thecofilosea      
  Imbricatea   Spongo­monadida     89
  Mari­monadida    
  Variglissida    
Silico­filosea      
    Metro­monadea      
    Grano­filosea      
    Chlor­arachnea      
  Endo­myxa   Vampyrellida     >34
Phyto­myxea      
      Filoreta
      Gromia
Asceto­sporea      
Retaria Foramini­fera Mono­thalamea       ~950
Tubothalamea      
Globothalamea      
Radiolaria Acantharea       50
  Taxo­podida     1
Poly­cystinea       ~470
        Aquavalon 1
        Tremula 1
inc.sed. Excavata         Meta­monada Fornicata         133
Para­basalia        
Pre­axo­styla        
Discoba Jakobida         94
        Tsukuba­monas
Hetero­lobosea        
Eugleno­zoa Euglenida      
Diplo­nemea      
  Symbiontida    
Kineto­plastea      
inc.sed.                       158
A­morphea         CRuMs Collo­dictyonidae   11
Rigifilida  
  Manta­monas
  Amoebo­zoa Tubulinea Corycida       93
Echin­amoebida      
Elardia Lepto­myxida    
Arcellinida    
Eu­amoebida    
Evosea Variosea       106
Eu­myceto­zoa      
Cutosea      
Arch­amoebea      
Discosea Flabellinia       35
Styg­amoebida      
Centr­amoebia      
inc.sed.       np. Stereo­myxa 21
Oba­zoa     Apuso­monadida         6
    Breviatea         4
Opistho­konta Nuclet­mycea       Roto­sphaerida     9
Fungi Opistho­sporidia Ap­helidea         4 ~8600
Crypto­mycota         3
Micro­sporida         >150
    Chytridio­mycetes       140
      Blasto­cladiales     14
Di­karya         Olpidium 1
Zoo­pago­mycota         ~200
      Neo­calli­mastigaceae   11
Mucoro­mycota         ~140
Asco­mycota         ~6400
Basidio­mycota         ~1600
Holo­zoa     inc.sed.       Corallo­chytrium 2
Sysso­monas
      Ichthyo­sporea       23
      Choano­flagellata       57
Meta­zoa   Pori­fera Hexactinellida       742
Homosclero­morpha      
Demo­spongiae      
Calcarea      
          Trichoplax 1
  Cnidaria          
  Cteno­phora          
Bilateralia

*

         
          królestwo   typ gromada rząd rodzina rodzaj l.r.

Za angielską Wiki­pedią:

klasyfikacja Meta­zoa (2019)
  typ
Pori­fera Pori­fera
Eumeta­zoa Cteno­phora Cteno­phora
Para­hoxo­zoa P + C Placo­zoa
Cnidaria
Bilateria Xena­coelo­morpha A­coelo­morpha A­coela
Nemerto­dermatida
Xenoturbellida Xenoturbellida
Nephro­zoa Proto­stomia Spiralia Platy­trocho­zoa R + M Meso­zoa Mono­blasto­zoa
Rhombo­zoa
Orthonectida
Roupho­zoa Platy­helminthes
Gastro­tricha
Lophotrocho­zoa Cyclio­phora Cyclio­phora
Annelida Annelida
M + K Mollusca Mollusca
Krypto­trocho­zoa Nemertea Nemertea
Lopho­phorata Bryo­zoa Entoprocta
Ectoprocta
Brachio­zoa Brachio­poda
Phoronida
Gnathi­fera   Chaeto­gnatha
  Gnathostomulida
M + S   Micrognatho­zoa
Syn­dermata Roti­fera
Acantho­cephala
Ecdyso­zoa Scalido­phora Kinorhyncha
Priapulida
N + L + P Nematoida Nematoda
Nemato­morpha
L + P   Lorici­fera
Panarthro­poda Onycho­phora Onycho­phora
Tacto­poda Tardigrada
Arthro­poda
Deuterostomia Ambulacraria Echino­dermata
Hemichordata
Chordata Chordata


Część poprzednia Spis treści

Inne artykuły z dziedziny biologiiStrona główna witrynyKontynuuj