X

Ramka nadrzędna

Minecraft

Autor: Grzegorz Jagodziński

Część poprzednia Część następna

Świat gry

Środowisko, część 1

Świat w grze Minecraft jest zbudowany z sześciennych bloków („klocków”) o krawędzi 1 m, jest nieskończony (faktycznie jest ograniczony, ale tak wielki, że trzeba bardzo się postarać, by dotrzeć do jego krańców) i generowany dynamicznie w czasie rozgrywki. Od wersji 1.7 ustalono granice świata: przejście w miejsce o współrzędnej mniejszej niż −30 000 000 lub większej niż 30 000 000 nie jest już możliwe. Raz wygenerowane kawałki mapy (chunks), o rozmiarach 16*16 kratek i maksymalnej możliwej wysokości (256 kratek), są zachowywane. Kolejne wersje gry przynoszą nowe elementy, jednak już wygenerowane części mapy nie zostaną zmienione po aktualizacji (choć mogą pojawić się na nich nowe, nieznane wcześniej istoty). Natomiast nowe części świata, wygenerowane po aktualizacji programu, mogą już zawierać elementy krajobrazu wprowadzone do nowej wersji gry. Stąd wniosek, że nie warto podejmować w świecie gry dalekich wypraw, chyba że w momencie wprowadzenia poważniejszych zmian w grze chcemy rozpocząć nową rozgrywkę.

Bardzo duże („nieskończone”) rozmiary posiada świat gry tylko w odniesieniu do długości i szerokości (w systemie współrzędnych gry oznaczanych literami x oraz z). Wysokość (współrzędna y) jest natomiast poważnie ograniczona:

Świat gry podzielony jest na biomy („strefy klimatyczne”) – na stałe wyznaczone obszary (przynależność danego miejsca do biomu nie ulega zmianie w czasie gry), charakteryzujące się podobnym krajobrazem (rodzajem podłoża, ukształtowaniem terenu, roślinnością, światem zwierzęcym). Ilość różnych możliwych biomów zwiększa się w kolejnych wersjach gry. Każdy z biomów nosi unikalny numer identyfikacyjny. Od wersji 1.7 ilość biomów uległa znacznemu zwiększeniu (dodano biomy o numerach 23 i wyższych). Obecnie w świecie Minecrafta możemy napotkać następujące biomy:

Oprócz tego istnieją także tzw. biomy techniczne, występujące w obrębie lub na granicy normalnych biomów. Gra traktuje je jak inne biomy. Należą tu:

Część poprzednia Część następna


Wersja z dnia 2013-09-17

gramatyka polska – Polish grammar

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.