Wersja z 2023-03-08
czyli jak poprawnie pisać i czego unikać
Zebrała pierwotną wersję: Sandra Przybysz, na podstawie wielu źródeł
Redakcja i obszerne uzupełnienia: Grzegorz Jagodziński
Oto lista poprawnych sformułowań, słów kluczowych i wskazówek przydatnych na egzaminie maturalnym z biologii.
1. ↑ W niektórych przypadkach można pisać jednoznacznie o szkodliwości. Np. antybiotyki działają bakteriobójczo lub bakteriostatycznie. Ale ich działanie nefrotoksyczne czy uszkadzające narząd słuchu może mieć miejsce lub nie, i nie wolno twierdzić kategorycznie, że antybiotyki są pod tym względem szkodliwe.
2. ↑ Rybosomy są nieobłonione.
3. ↑ Energia jest wytwarzana z masy (z materii) w procesach jądrowych zachodzących na Słońcu. Mimo to dawniej mówiono o wytwarzaniu energii w mitochondriach, a nawet zalecano takie sformułowanie w kluczach maturalnych. Dziś wciąż o wytwarzanej energii piszą niektóre podręczniki akademickie, np. ceniona wśród studentów medycyny Biochemia Harpera. Jednak na maturze mówienie o produkcji energii jest już niedopuszczalne i skutkuje utratą punktu.
4. ↑ Po apoptozie nie zostaje nic, a po programowanej śmierci komórki zostaje ściana komórkowa.
5. ↑ Jego główna funkcja to gromadzenie materiałów zapasowych dla rozwijającego się zarodka. Zamiast bielma w nasieniu może występować także obielmo lub też materiały zapasowe są gromadzone w samym zarodku, w jego liścieniach.
6. ↑ Np. larwy jętek i ważek nie są podobne do postaci dorosłych.
7. ↑ Żółć to nie enzym, a emulgator.
8. ↑ Utlenianie to inaczej dezelektronacja, proces odrywania elektronów od atomu. Nie ma nic wspólnego ze zjawiskami fizjologicznymi.
Zobacz też: